Po ostatnich zabawach z fontami stwierdzam z zadowoleniem, że praca na moim ślicznym desktopie stała się dużo przyjemniejsza. Dzięki zastosowaniu QtCurve – jednolitego motywu widgetów, aplikacje Qt/KDE oraz GTK mają podobny jednolity wygląd. Jedynymi ‚czarnymi owcami’ w tym okienkowym stadzie były aplikacje wchodzące w skład pakietu OpenOffice.org.
Interfejs pakietu biurowego – mimo, że zainstalowany z opcją USE=”kde gtk” – sprawiał wrażenie zupełnie niewrażliwego na ustawienia mojego pulpitu. Szybko znalazłem sposób, w jaki uporałem się z tym problemem. Wystarczy wybrać z menu np. Writera:

Narzędzia -> Opcje -> OpenOffice.org -> Czcionki

Następnie zaznaczyć checkbox Zastosuj tabelę zmian, a w poniższej tabeli wprowadzić zmianę czcionki Andale Sans UI na np. Arial. Ważne jest, żeby wprowadzić nazwę czcionki Andale Sans UI nawet jeśli nie było jej na liście czcionek.

Po tej operacji wszystkie aplikacje OpenOffice.org będą już wyglądały tak ładnie jak inne aplikacje naszego pulpitu :)

Przy okazji warto też wyłączyć antialiasing czcionek edytowanych dokumentów; z

Narzędzia -> Opcje -> OpenOffice.org -> Widok

odznaczyć checkbox Wygładzanie czcionek ekranowych (lub ustawić dolny pułap wygładzania na np. 18 pikseli). Operacja ta sprawia, że praca z dokumentami staje się wygodniejsza, bo Writer działa dużo szybciej nie ‚tracąc’ czasu na wygładzanie czcionek.