Xis’ blog

Mój wirtualny schowek

Hojna Gwiazdka

Posted on | 25 grudnia, 2008 | 6 komentarzy

Tegoroczna Gwiazdka była dla mnie, jako programisty, niesamowicie obfita. Pod choinką znalazłem stos świetnych pozycji dotyczących ogólnie Javy, ale i jej poszczególnych technologii. I tak, dostało mi się:

 • JUnit – Pragmatyczne testy jednostkowe w Javie
 • JAVA – Tworzenie aplikacji sieciowych za pomocą Springa, Hibernate i Eclipse
 • Eclipse Web Tools Platform – Tworzenie aplikacji WWW w języku Java
 • J2EE – Wzorce projektowe
 • Enterprise Java Beans 3.0 (którą dostałem nieco wcześniej, ale jest mi szczególnie bliska ze względu na ostatnie tą platformą zainteresowanie)

Z takim arsenałem lektur mam teraz zajęć na zimowe wieczory pod dostatkiem.  W tej jednak chwili prawdziwym dylematem będzie dla mnie pytanie „Od czego zacząć?” gdy zasiądę na kanapie z filiżanką kawy ;)

Muszę się zwierzyć, że książki papierowe to mój ulubiony sposób zdobywania wiedzy w zakresie programowania, ale też niestety najbardziej zaniedbany. W epoce Google’a trudno jest ‚marnować’ czas na wyszukiwanie odpowiednich pozycji książkowych, podczas gdy łatwo sobie coś znaleźć w Sieci ‚na szybko’. Ja także stałem się ofiarą czegoś w rodzaju fast-foodu w dziedzinie zdobywania wiedzy (szybkie wyszukiwanie, krótka lektura wiki, krótka lektura tutoriala, krótkie ‚Hello World’ i już ‚znam’ techonlogię) i trochę tego żałuję. Mam teraz idealną okazję, by nadrobić zaległości, pozagłębiać się trochę w szczegóły i – wreszcie – poznać polskie nazwy niektórych terminów, które stosuję w praktyce od dłuższego czasu (kolejna wada ‚fast-foodów wiedzy’ to taka, że większość pozyskiwanych informacji przychodzi w języku angielskim i nie zna się jej oficjalnych tłumaczeń).

Dodatkową niespodzianką, jaka zawitała pod Świąteczne drzewko, była koszulka z bardzo fajnie wykonanym napisikiem (za którą dziękuję Adze i Zbigowi) ;)

Prezenty pod choinką

Wesołych Świąt!

Comments

6 komentarzy to “Hojna Gwiazdka”

 1. KosciaK
  25 grudnia, 2008 @ 14:05

  Tyle, że nie ma czegoś takiego jak „oficjalne tłumaczenia” terminów. Zwłaszcza w przypadku Heliona, gdzie poziom tłumaczeń pozostawia bardzo wiele do życzenia. Na przykład w przypadku Wzorców JEE po przeczytaniu w książce czasem dobrze jest przeczytać po angieslku na stronach Suna by zrozumieć o co chodzi (i jak bardzo tłumacz namieszał).
  A z drugiej strony to i tak praktycznie cała dokumentacja (javadocs jak i oficjalne tutoriale dla JSE, JEE czy frameworków) jest w ingliszu. Ilość materiałów po polsku jest marginalna.

 2. xis
  25 grudnia, 2008 @ 14:44

  Zgadzam się z tym o „oficjalnych tłumaczeniach” (czasem powstaje tyle tłumaczeń ile książek ;) ) i masz rację z tym, że należy konfrontować książki ze stronami np. Suna. Mi chodziło o to, że czasem czytanie jedynie dokumentacji i angielskojęzycznych blogów sprawia, że na to, co ma już polską nazwę (nieważne jak trafioną) mówi właśnie się ‚frejmłork’, czy ‚junit’ ;) (zwłaszcza w przypadu MASY nowych terminów, które poznaje się w świecie EJB). Oczywiście do takich neologizmów nic nie mam, bo programowanie to taka dziedzina życia, w której bez nich ani rusz, jednak warto choćby poznać zamienniki takich nazw.

 3. KosciaK
  25 grudnia, 2008 @ 20:31

  No i? Jak powiesz angielską nazwę to większa szansa, że inni będą wiedzieć o co chodzi.
  Ja jakoś tak mam, że jak przychodzi do programowania to po prostu przełączam się na język angielski. Włącznie z pisaniem komentarzy w kodzie, czy opisów commitów (no właśnie… jak będzie commit po polsku…) angielsku. I jakoś mi to specjalnie nie przeszkadza.

 4. John Cooper
  26 grudnia, 2008 @ 9:53

  Nie lepiej jakaś normalną książkę poczytać?

 5. xis
  26 grudnia, 2008 @ 16:17

  @KościaK – mi też nie przeszkadza, ale – jak już pisałem – _warto_ czasem poznać zamienniki ;)
  @Cooper – a co w nich nienormalnego? „Normalne” też czasem czytam, ale takich nie dostałem ‚niestety’ ;)

 6. John Cooper
  29 grudnia, 2008 @ 10:54

  U mnie takie książki jakie ty dostałeś mogłyby robić za opał jakbym miał piec ;)

Leave a Reply